Studiowanie astronomii może otworzyć drzwi do fascynującego zawodu. Jako astronom możesz poświęcić się badaniu i rozwiązywaniu wielkich tajemnic wszechświata.

Co więcej, istoty ludzkie od początku swego istnienia odczuwały nieodparty pociąg do przestrzeni kosmicznej i nieskończoną ciekawość z nią związaną. Od najmłodszych lat marzymy i lubimy wpatrywać się w gwiazdy, wyobrażać sobie, co może znajdować się w przestrzeni kosmicznej i jak wyglądają inne planety.

Ale studiowanie astronomii w celu przekształcenia tej nauki w swój zawód nie jest tak proste, jak wzięcie teleskopu i patrzenie w niebo. Jeśli myślisz o studiowaniu astronomii, powinieneś wiedzieć, że jest to wymagająca dyscyplina, wymagająca dobrej znajomości fizyki, logiki i matematyki.

Studia astronomiczne

Któż z nas nie był zdumiony patrząc na niebo rozświetlone niezliczoną ilością gwiazd w pogodną noc? Któż z nas nie zastanawiał się, czy nasza planeta jest jedyną, na której istnieje życie? Któż z nas nie zastanawiał się nad naturą wszechświata? Astronomia jest nauką, która stara się wyjaśnić wszystko, co obserwujemy we Wszechświecie, od komet i planet w naszym własnym Układzie Słonecznym po odległe galaktyki i skutki Wielkiego Wybuchu.

Ci, którzy decydują się studiować astronomię, „podróżują” w kosmos, zostawiając za sobą ograniczenia naszej własnej planety. Podczas tej podróży próbują zrozumieć skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy i jak działa fizyka w warunkach, których nie da się odtworzyć na Ziemi.

Dla tych uczniów wszechświat staje się laboratorium. Aby jednak móc korzystać ze wszystkiego, co jest dla nich dostępne, muszą zdobyć umiejętności w wielu dziedzinach, takich jak fizyka, matematyka i informatyka.

Gdzie można znaleźć pracę po studiach astronomicznych?

Absolwenci po studiach astronomicznych mają kwalifikacje do pracy na wielu różnych stanowiskach związanych z inżynierią, matematyką, informatyką i naukami o środowisku. Specjaliści ci często znajdują zatrudnienie jako wykładowcy lub badacze na uniwersytetach, w obserwatoriach i laboratoriach prowadzonych przez władze publiczne. Pracują również w prywatnych firmach, planetariach i muzeach. Jeśli zastanawiasz się nad miastem, z pewnością Toruń jest odpowiednim miejscem do znalezienia pracy w tej dziedzinie. W tym artykule przeczytasz o astronomicznych tradycjach w Toruniu.