Chociaż Neptun jest fascynującą planetą, jest wiele rzeczy, których ludzie o nim nie wiedzą. Być może dlatego, że jest to najbardziej odległa gwiazda w naszym Układzie Słonecznym, albo dlatego, że niewiele misji miało na celu jej zbadanie. Mimo to, ten gazowo-lodowy gigant jest pełen cudów.

Aby lepiej ją poznać, zebraliśmy pięć ciekawych faktów na temat tej planety. Na pewno niektóre z nich już znacie, ale inne mogą być dla Was zupełną nowością.

Odkrycie Neptuna pozostaje kontrowersyjne

Pierwszą osobą, która prawdopodobnie zaobserwowała Neptuna był Galileusz, który na jednym ze swoich rysunków zaznaczył go jako gwiazdę. Ponieważ nie potrafił zidentyfikować go jako planety, nie przypisuje się mu jego odkrycia. Ta zasługa należy się francuskiemu matematykowi Urbainowi Le Verrier i angielskiemu matematykowi Couchowi Adamsowi. Obaj naukowcy przewidzieli istnienie planety w określonym regionie nieba.

Wnętrze z diamentów?

Jeśli atmosfera Neptuna jest tajemnicza, to jego wnętrze jest jeszcze bardziej. Zakłada się, że pod atmosferą wodoru i helu znajduje się płynny płaszcz złożony z tych pierwiastków i różnych lodów (woda, metan, amoniak itp.), a następnie jądro z lodu i skał. Tak się przyjmuje, ale nikt nie potrafi tego potwierdzić. Płaszcz Neptuna może być zatem wypełniony gigantycznymi diamentami, z których powstaje kosmiczny deszcz. Sprawdź, czym jest kosmiczny deszcz tutaj.

Jak długo trwa podróż na Neptun?

Czas potrzebny na dotarcie do Neptuna z Ziemi zależałby od wybranej drogi i czasu, w którym obie planety znajdowały się na swoich orbitach w momencie rozpoczęcia misji. Na przykład sonda kosmiczna Voyager 2 została wystrzelona 20 sierpnia 1977 roku i dotarła do Neptuna 24 sierpnia 1989 roku (odkrywając sześć z jego ośmiu księżyców i potwierdzając istnienie pierścieni). Dlatego Voyager 2 potrzebował 12 lat, aby dotrzeć na Neptun. Co więcej, po dotarciu tam, wiadomości potrzebowały ponad czterech godzin aby dotrzeć na Ziemię.

Dlaczego Neptun jest niebieski?

Dzisiejsza planeta, Neptun, jest niebieska, ponieważ jej atmosfera zawiera gaz zwany metanem. Gaz ten pod wpływem promieni słonecznych pochłania czerwone barwy i sprawia, że odbite od niego światło wydaje się niebieskie. Sporadycznie obserwuje się ciemne plamy, które są fioletowymi burzami.