Prawdopodobnie patrzyłeś kiedyś w niebo w czystą wiejską noc i zastanawiałeś się, jak wiele gwiazd jest we wszechświecie, skoro możemy policzyć setki gołym okiem. Ze względu na wielką odległość, jaka dzieli nas od tych gwiazd, promieniowanie gwiazdowe dociera z wieloletnim opóźnieniem i jest bardzo słabe ze względu na seeing lub zniekształcenia spowodowane turbulencjami atmosferycznymi.  To dodatkowo komplikuje zadanie pomiaru mapy gwiazd, co do dziś jest skomplikowane dla astronomów.

Co to jest gwiazda?

Jest to kula gazu, która utrzymuje swój kształt dzięki równowadze między siłą grawitacji, która zawiera materię, a ciśnieniem plazmy, która ją rozszerza. Gwiazdy nie są rozrzucone losowo w przestrzeni, są zgrupowane w galaktykach.

Nasza macierzysta gwiazda, Słońce, należy do galaktyki zwanej Drogą Mleczną, w której znajduje się od 200 do 400 miliardów gwiazd.

Aby uzyskać uniwersalną liczbę, naukowcy stosują system pomiarowy podobny do pomiaru ziaren piasku na długiej plaży. Liczą gwiazdy na danej przestrzeni, a następnie mnożą dane zgodnie z wymiarami wszechświata.

Daje to liczbę 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 gwiazd. Jest to tylko szacunek, ponieważ nie wszystkie galaktyki mają takie same właściwości, tak jak na plaży nie wszystkie obszary mają taką samą liczbę ziaren piasku. Poznaj więcej ciekawostek o gwiazdach.

Jaki procent wszechświata reprezentują gwiazdy, które widzimy na niebie?

W zasadzie nie wiemy, bo nie cały wszechświat jest obserwowalny. Wszechświat narodził się 13,8 mld lat temu. Ponieważ upłynęło tyle czasu, możliwe jest dostrzeżenie obiektów tylko w pewnej odległości od Ziemi. Światło z bardziej odległych obiektów nie zdążyło jeszcze do nas dotrzeć.

Obliczając całkowitą liczbę gwiazd, musimy ograniczyć się do obserwowalnego wszechświata. A w każdym razie, ponieważ światło potrzebuje dużo czasu na podróż przez wszechświat, kiedy kierujesz teleskop na coś odległego, widzisz tę część wszechświata tylko wtedy, gdy jego światło zostało wyemitowane.

Astronomowie szacują, że w obserwowalnym wszechświecie znajduje się ponad 100 trylionów galaktyk. W przypadku Drogi Mlecznej ma ona blisko 300 miliardów gwiazd, ale nie jest to galaktyka reprezentatywna, gdyż inne bardziej obfite galaktyki nie są tak duże.